SIK SORULAN SORULAR

Alyans Hakkında Bilmeniz Gerekenler Can Alyans ta...

Alyanslar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir çok ülkede nikah yüzüklerini almak damadın görevidir. Bizim geleneklerimiz de ise erkeğin yüzüğünü kız, kızın yüzüğünü erkek alır. Yüzükler nişanlanırken alınır, nişan yüzüğü diye ayrı birşey yoktur. Nişanlı çiftler yüzüklerini sağ ele takarlar. Nikah kıyılıp evli bir çift olduktan sonra yüzük sol ele takılır.

Altın Neden Kıymetlidir?

Altın, ortalama 35 km kalınlığa sahip yer kabuğunda en az bulunan bir elementir.Altının yerkabuğunda en az bulunan element olma özelliği yanında bilinen en iyi iletkendir. Su ve oksijenle reaksiyona girmez. Bu nedenle binlerce sene geçse de altın bozulmadan aynı özelliğini koruyabilir.

Ayrıca dünyanın neresine giderseniz gidin altın her ülkede para yerine geçmektedir.

Alyans Alırken Hangi Ayar Altın Tercih Etmeliyim?

Alyans devamlı kullanılacağı için sağlam olması önemlidir. 22 Ayar altın esnektir. Bir eşya taşırken veya bir yeri tutarken o anda yamulma ihtimali yüksektir. Bu nedenle çabuk yıpranır ve bu nedenle pek kullanışlı değildir. Çok fazla model bulma imkanıda olmayabilir. 18 Ayar alyanslar sağlamdır fakat bu ayar altındada alyans modelleri çok kısıtlıdır. Genelde düz model ve bir kaç modeli daha yapılır. Alyans alırken 14 ayar tercih etmeniz sizin için her açıdan daha iyi olacaktır. 14 ayar sert madendir. Çok ince değilse herhangi bir çarpmada hemen yamulmazlar. Piyasada tek tek bakıp bitiremeyeceğiniz derecede fazla alyans modelleri bulabilirsiniz. Bir çok alyans firması vardır ve genelde 14 ayar üzerine çalışırlar.

Alyans Modelleri Arasından Nasıl Tür Seçmeliyim?

Alyans seçimi yapmak oldukça zor oluyor. Çok modelin olması işi dahada zorlaştırıyor. Fakat sadece model değil parmağınızda duruşu, rahatlığı ve kullanışlı olmasıda önemlidir. Alyans seçimi yapmaya gittiğinizde stres alyans, dar modeller, geniş modeller ve çok farklı tarzlarda alyans modelleri ile karşılaşabilirsiniz. Stres olarak nitelendirilen alyanslarda zamanla dönmeme gibi sorunlar olabiliyor. Ayrıca Alyans bir zaman sonra küçük veya büyük gelmeye başlayabiliyor. Bu durumlarda stres alyans yüzükler küçültülüp büyültülemiyor. Normal tek parça modellerde 1 – 2 numara ( Modele göre ) makineler aracılığı ile oynanabiliyor. Çok fazla geniş alyans modelleri ise parmağın belli bir kısmının hava almasını engelliyor ve rahatsız edebiliyor. İnce ve dar modeller ise kendini belli etmiyor veya çabuk yıpranabiliyorlar. Fazla girintili çıkıntılı modellerde ise çabuk pislenmeler olur. Bayan modellerin bazılarında taş bulunmaktadır. Taşlı yüzüklerde taşın düşme durumu olabiliyor. Tekrar taş takılması mümkün fakat devamlı taş düşmeleri yaşanmaya başlandığında sizi rahatsız edecektir.

Alyans Nasıl Takılmalı??

Alyansınızı gelin adayımız tek taş ile aynı parmağa takacaksa (ki genellikle aynı parmağa takmanızı tavsiye etmiyorum) alyansınız tek taşın üzerine çektiği dikkatleri dağıtmamasına dikkat etmelisiniz. Mesela bayanın alyansında taş varsa bunlar küçük olmalı mümkünse hiç olmamalıdır.